Ο Δήμαρχος Ιάσμου Οντέρ Μουμίν, συνοδευόμενος από τον Αντιδήμαρχο Υγείας, Παιδείας, Αθλητισμού και Πολιτισμού του Δήμου Ιάσμου, Οκτάι Γιαλούτς, συμμετείχε στην Ανοιχτή Ενημερωτική – Επιμορφωτική Εκδήλωση με τίτλο «Πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας προσβάσιμη σε όλους», που διοργάνωσε η 4η Υγειονομική Περιφέρεια Μακεδονίας – Θράκης την Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου στην Αίθουσα Πνευματικού Κέντρου Ιάσμου στον Ίασμο Ροδόπης.
Το καλωσόρισμα ανέλαβε η Υποδιοικήτρια της 4ης Υγειονομικής Περιφέρειας Μακεδονίας – Θράκης, η κα. Ειρήνη Χατζοπούλου, ενώ ακολούθησε η ομιλία της κας. Αιμιλίας Μακρυαλέα, Διευθύντριας Διεύθυνσης Προγραμματισμού και Ανάπτυξης Πολιτικών Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.
Τον λόγο πήρε και ο Δήμαρχος Ιάσμου, Οντέρ Μουμίν, ο οποίος άλλη μια φορά τόνισε την ανάγκη για διάθεση ασθενοφόρου. Ο Μουμίν έθεσε μια σειρά από ελλείψεις που αντιμετωπίζει το Κέντρο Υγείας Ιάσμου, κάνοντας έκκληση για άμεση στελέχωση με παιδίατρο και επισκευή των κτιριακών εγκαταστάσεων.
Μετά το τέλος της εκδήλωσης, ο Μουμίν υποδέχτηκε τα στελέχη της Υγειονομικής Περιφέρειας Μακεδονίας – Θράκης στο Δημαρχείο, όπου έλαβε τη δέσμευση για την ικανοποίηση των αιτημάτων, δηλώνοντας ότι «από κοινού θα απευθυνθούμε αρμοδίως για προμήθεια ασθενοφόρου».
![](https://iasmos.gr/wp-content/uploads/2020/02/7-1024x484.jpg)
![](https://iasmos.gr/wp-content/uploads/2020/02/1-4-1024x484.jpg)
Last modified: 12 Φεβρουαρίου 2020